Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

+370 5 212 4611
Vasario 16-osios g. 11

I-VI 10.00-19.00, VII 8.00-19.00

Šv. Apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčia

Bažnyčia įkurta 1624 m., tačiau dabartinis pastatas yra XVII a. pabaigos – XVIII a. Sovietmečiu bažnyčią buvo numatyta griauti, ji smarkiai apleista. 1992 m. bažnyčia grąžinta tikintiesiems. Sugrąžintas ir nuo XVIII a. stebuklingu laikomas Gailestingumo Dievo Motinos (Lukiškių Dievo Motinos) paveikslas.

Bažnyčioje kasdien 13.00 ir 19.15 val. skamba iki 15 min. trukmės kariliono koncertai.

Lukiškių Dievo Motina

Lukiskiu-madonaStebuklais garsėjančio Lukiškių Dievo Motinos su Kūdikiu atvaizdo atsiradimas Lietuvoje siejamas su garsia XVII a. LDK valdančiojo elito gimine Gosiebskiais. XVIII ir XIX a. įsitvirtino nuomonė, kad atvaizdą iš karų su Maskva atsivežęs LDK artilerijos generolas Motiejus Korvinas Gosievskis, ėjęs ir Lazdijų seniūno pareigas. Ikona buvo laikoma Lazdijų seniūnų valdomuose Lazdijų ir Dumblio dvaruose. 1683 m. mirus Motiejui Korvinui Gosievskiui, ikoną iš Gosievskių išprašę Seinų dominikonai, bet jų konvento prioras neilgai Seinuose tebuvusį atvaizdą 1684 m. padovanojo Vilniaus Lukiškių dominikonams. Dievo Motinos ikonos pirmuoju prieglobsčiu Lukiškėse tapo medinė vienuolyno bažnyčia.

Kai paveikslas buvo atvežtas, Lukiškių vienuolyno prioras Aleksandras Šemeta sunkiai sirgo. Tuomet jis patyrė Dievo Motinos regėjimą ir gavo Jos paraginimą su pažadu, kad atgaus sveikatą ir gyvastį, jei į jo vienuolyną atvežtąjį paveikslą pakabins didžiajame altoriuje. Tik dar sunkiau apsirgęs, jis kreipėsi pagalbos į Švenčiausiąją Mergelę ir nusprendė pakabinti paveikslą didžiajame altoriuje, bet pasveikęs apie savo regėjimus niekam nepasakojo. Vėl regėjime Marijos subartas viešai prabilo apie stebuklą ir ėmė raginti kitus, kad užklupti negandų kreiptųsi į mistinį malonių fontaną – Dievo Motiną.

Lukiškių Dievo Motinos atvaizdas labai artimas XV a. pabaigoje – XVI a. pradžioje Vidurio Rusioje vyravusiai Dionisijaus, arba Maskvos, mokyklai. Ikona nutapyta pagal garsios Smolensko Dievo Motinos Hodegetrijos ikonos provaizdį.

Dievo Motina Hodegetrija – tai, pasak tradicijos, šv. evangelisto Luko sukurtas Marijos atvaizdas, V a. iš Šventosios Žemės atvežtas į Konstantinopolį, kur saugotas imperatorienės Pulcherijos pastatydintoje šventovėje prie Hodegono vienuolyno. Ikonos vardas Hodegetrija atsirado IX a. iš šventovės pavadinimo, kurio etimologija savo ruožtu siejama su šventovės vietoje buvusiu gydomuoju šaltiniu ir graikiškąja žodžio „Rodanti Kelią“ reikšme.

Lukiškių Dievo Motinos ikoną galite pamatyti Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje, Vasario 16-osios g. 11
85 212 46 11
vilniausdominikonai@gmail.com