Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Paminklas LDK didžiajam kunigaikščiui Gediminui

Katedros aikštė

Paminklas LDK didžiajam kunigaikščiui Gediminui

Paminklo autoriai – Amerikos lietuvis Vytautas Kašuba, Mindaugas Šnipas. 1996

Paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui.

Gediminas yra Trakų ir Vilniaus miesto įkūrėjas ir vienas pačių garsiausių senosios Lietuvos valdovų. Gediminas gyveno nuo 1275 iki 1341 metų, Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę valdė 25-erius metus. Lietuvos sostinę jis perkėlė iš Trakų į Vilnių. Garsėjo daugiau ne kaip karvedys, bet kaip diplomatas, atkreipęs į Lietuvą Europos dėmesį. Būtent Gedimino laiškuose Vakarų Europai 1323 metais pirmą kartą paminėtas Vilniaus vardas, o ši pirmojo paminėjimo data, 1323-ieji, laikomi Vilniaus įkūrimo metais.

Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybines sienas ir įtakos sferą Gediminas išplėtė toli į rytus ir pietus. Valdant Gediminui, prie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės buvo prijungti Vitebskas ir Voluinė, į vasalinę priklausomybę pateko Kijevo Rusios žemės. Gedimino pasiųsta kariuomenė, žygiuodama į Vakarus, buvo priartėjusi net prie Berlyno. Lietuvos valstybės plotas Gedimino laikais padidėjo dvigubai.

Daugiau: Vilniaus kalbančios skulptūros