Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Per barzdą varvėjo… Užgavėnės Vilniuje 2019

Kai žiema jau nusibodo, reikia ją išgąsdinti ir išvyti iš kiemo! Kadangi šventė švenčiama likus 7 savaitėms iki Velykų., šiemet Užgavėnės švenčiamos kovo 5 d. Nuo pagonybės laikų gyvuojanti tradicija švenčia slenkstį tarp nueinančios žiemos ir ateinančio pavasario. Per Užgavėnes leidžiama paskutinį kartą gausiai ir riebiai pavalgyti, o jau kitą dieną prasideda iki Velykų trunkanti Gavėnia.

gavėnių tradicijos

  1. Valgyti iki soties

Vienas pagrindinių papročių – sotus valgymas, nulemsiantis gerą, sveiką ir sočią ateitį. Todėl per Užgavėnes reikia valgyti kuo riebiau, kad net taukai per barzdą varvėtų. Pagal tradicijas šią dieną reikėtų valgyti 7-12 kartų. Blynai, riebūs padažai, spurgos, šiupinys – neatsiejama šventės dalis.

  1. Gąsdinti žiemą

Persirengėlių karnavalas ir eitynės tikrai padės išbaidyti žiemą. Siautėjantys velniai, raganos, giltinės ir plėšikai, senoviškiausi Užgavėnių personažai – arklys ar ožys, privers žiemą bėgti neatsigręžiant. Iki šiol gaji persirengėlių tradicija vaikščioti po namus prašant blynų ar saldainių – jų paaukojusius ateinančius metus lydės sėkmė.

  1. Stebėti pavasario pergalę

Vienas įdomesnių reginių – Lašininio ir Kanapinio kova. Ir nors visi žino, kad tradiciškai pavasarį simbolizuojantis Kanapinis laimės, tačiau smagu pamatyti, kokių triukų imsis Lašininis. Kadangi po Užgavėnių prasideda Gavėnia, Kanapinis – liesas, kiek apdriskęs nuspurusiais ūsais, o Lašininis – storas, simbolizuojantis persivalgymą.

  1. Pramogauti prie laužo

Linksmybės neįmanomos be šokių aplink laužą ir dainų – nė vienas dalyvis nesušals. O vakarėliui baigiantis laukia smagiausia pramoga – Morės, blogio, nelaimių ir visiems įkyrėjusios žiemos simbolio, deginimas ant laužo.

Kur ragauti blynų ir spurgų?

„Pirmas blynas“

Konstitucijos pr. 12A

Suteikite Užgavėnėms prasmę ir palaikykite ypatingą komandą – čia padavėjais ir virtuvės šefo padėjėjais dirba žmonės su negalia. Jūsų laukia išties įmantrūs blynai su įvairiausiais įdarais, tinkami ir didžiausiam tradicijų gerbėjui, ir šiuolaikiškam veganui.

„Gusto blyninė“

Aušros vartų g. 6

Kovo 5 d. blyninė švenčia profesinę šventę ir laukia visų persirengėlių. Įprasti tradiciniai, amerikietiški, sveikuolių, burbuliniai – nors norisi išragauti viską, bet nuo tokio kiekio sporgtų net pats Lašininis. O gal norite išmokti patys kepti tobuliausius blynus?

„Holl& Pancakes“

Kauno g. 16 Uptown Bazaar

Maži olandiški blyneliai „poffertjes“ tirpsta burnoje ir drąsiai gali varžytis dėl geriausio Užgavėnių blyno titulo. Verta išbandyti naujas tradicijas.

„Holy Donut“

Vokiečių g. 9

Per Užgavėnes suvalgytos kalorijos tikrai kažkur dingsta, tad pats metas neskaičiuoti ir ragauti įspūdingiausių spurgų mieste ar monstriškai didelio kokteilio.

Kur dalyvauti?

Vasario 22 d. 15 val. VU Didžiojoje auloje (Čiurlionio g. 21) pasiruoškite Užgavėnių šokiams ir dalyvaukite atvirose repeticijose su VU folkloro ansambliu „Ratilio“.

Vasario 25 d. 16 val. VU Centriniuose rūmuose patys pasigaminkite baisiausią Užgavėnių kaukę su meistru Jonu Kriščiūnu. Būtinai užsiregistruokite iš anksto:

http://www.kultura.vu.lt/naujienos/renginiai/1379-svesk-vuzgavenes-edukaciniu-renginiu-programa

Vasario  25 d. – kovo 8 d. LR Seimo III-jų rūmų parodų galerijoje susipažinkite su Užgavėnių kaukių tradicijomis tautodailininko Sauliaus Tamulio parodoje „Nuo Užgavėnių iki Užgavėnių“. Daugiau nei 400 kaukių sukūrusio menininko darbai privers žiemą bėgt iš kiemo.

Kovo  1 d. 15 val. VU didžiajame kieme energingai vykite lauk žiemą su VU folkloro ansambliu „Ratilio“. #VUžgavėnės laukia visų!

Kovo 2 d. 10-17 val. Trakuose, Rotušės aikštė, prie Šv. Nepomuko koplytstulpio, užsukite pasižvalgyti į linksmameistrių miestelį, stebėkite Lašininio ir Kanapinio dvikovą, o ir patys sudalyvaukite persirengėlių eitynėse ir smagiose rungtyse.  Daugiau informacijos čia: http://trakai-visit.lt/naujienos/socios-riebios-ir-aktyvios-uzgavenes-trakuose/

Kovo 5 d. 18 val. Vilniuje, ant Tauro kalno, šėlkite „Morės blynvakaryje“. Persirengėlių dainos, šokiai, žaidimai ir mažiems, ir dideliems garantuos gerą nuotaiką. O energijos suteiks Morės blynai, karšta Lašininio košė, trejų devynerių Kanapinio žolelių arbata ir, žinoma, didelis laužas.

Daugiau renginių rasite čia