Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Vilnius – HBO serialo „Jekaterina Didžioji“ filmavimo aikštelė

© Baltic Film Services

Nors Lietuva – ne monarchinė valstybė, dar neseniai galėjote pamatyti Vilniaus gatvėmis vaikštančią imperatorienę. Keliaudamas atgal į XVIII amžių, HBO miniserialas sugrąžino Vilnių į imperatoriškosios Rusijos laikus, ekrane atkurdamas Sankt Peterburgą, Rusijos rūmus ir išskirtinę istoriją.

Miniseriale daugiausia dėmesio skiriama vėlesniesiems Jekaterinos Didžiosios valdymo metams ir jos santykiams su Grigorijumi Potemkinu. Ekrane Jekateriną Didžiąją įkūnija „Oskaro“ laureatė Hellen Mirren. „ Aš labai džiaugiuosi galimybe įkūnyti istorinę asmenybę – moterį, kuri išsikovojo ir išlaikė didžiulę galią. Ji perrašė valdymo taisykles, kuriomis vadovavosi valdovės moterys. Ji sugebėjo užsitarnauti titulą, kuris iki šiol lydi jos vardą – didžioji“, – laikraščiui „The Mirror “sakė Hellen Mirren.

© LRPK / Robertas Dačkus

Taigi, jei mėgstate kostiumines dramas ir istorinius miniserialus, pats laikas apsilankyti Vilniuje ir pamatyti vietas iš ekrano. Pasijuskite tarsi Jekaterinos Didžiosios dvaro dalis, tik be intrigų. Beje, nesijaudinkite, serialo siužeto neišduosime. O dabar, metas atrasti Vilnių kitaip.


Maršruto žemėlapis

1. Rotušės aikštė

Nenorime nieko išduoti, bet šioje aikštėje seriale „Jekaterina Didžioji“ vyksta korimo scena. Tiesą sakant, vieta labai dera, nes Rotušės aikštė, pastatyta XV a., anksčiau buvo ir viešų bausmių, ir pramogų vieta – čia buvo ir kartuvės, ir turgus, meškų pasirodymai ir šventės. Šiandien Rotušės aikštėje vyksta įvairūs koncertai ir mugės.

2. Vilniaus universiteto biblioteka

Viena pagrindinių nuotraukų, kurioje pristatomas miniserialas „Jekaterina Didžioji“, yra kadras iš Vilniaus universiteto bibliotekos, pastatytos XVI a. Čia saugoma 5,4 milijono dokumentų. Bibliotekoje buvo filmuojami Rusijos imperijos tarybos rūmai.

3. Bazilijonų vienuolyno kiemas

Nors čia buvo nufilmuotas degantis miestas, bazilijonų vienuolynas vis dar stovi puikios būklės ir laukia, kada jį aplankysite. Filmavimo komanda panaudojo deglus, kad atkurtų degančio miesto vaizdą. Bazilijonų vienuolyno vartai Vilniuje yra kultūros paveldas, todėl norint sukurti įspūdingą sceną, buvo sukurta vartų kopija ir dekoruota pelenais, kad susidarytų įspūdis, kad vartai apdegė. Kopija atrodė tokia tikra, kad tiek vilniečiai, tiek žurnalistai paskelbė naujienas apie tai, kad filmuojant serialą suniokotas istorinis paveldas. Bet viskas gerai, apsilankykite ir patys įsitikinkite.

4. Rašytojų sąjunga

Tai tikrai viena įspūdingiausių laiptinių. Nenuostabu, kad miniseriale ji virto privačiais imperatorienės laiptais. Nors pats pastatas buvo pastatytas XIX a., jis išlaikė praeities šlovę. Kadangi laiptinė priklauso Rašytojų sąjungai, laiptais žengė nesuskaičiuojama daugybė lietuvių menininkų, o būdama tokia graži laiptinė jau tapo įsimintina daugybės filmų scena.

5. Liaudies buities muziejus Rumšiškės

80 kilometrų nuo Vilniaus glūdi vienas didžiausių etnografinių muziejų po atviru dangumi Europoje. Jei žiūrite miniserialą, būtent čia buvo nufilmuotas rusų kaimas. Muziejuje yra buitinės technikos, rankdarbių, prekybos ir žemės ūkio technikos, todėl apsilankę joje galite pasijusti grįžę kelis šimtmečius atgal. Užsukite ir keliaukite laiku kasdien, taip pat galite dalyvauti specialiuose edukaciniuose užsiėmimuose, pavyzdžiui, kepti duoną, žiesti puodus ar žaisti žaidimus.

6. Trakų Vokės dvaras

Kur gyveno Jekaterina Didžioji? Prabangūs Jekaterinos Didžiosios kambariai buvo filmuojami čia pat, netoli Vilniaus.

 

Įdomūs faktai:

  • Hellen Mirren turėjo progą apsilankyti ir susitikti su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite, kuri įteikė aktorei dovaną –pačios laikomų bičių medaus.
  • Vilniaus katedros aikštėje 1903–1915 m. stovėjo paminklas Jekaterinai Didžiajai.

Kur mėgautis filmu?

„Forum Cinemas Vingis“, Savanorių pr. 7, Vilnius www.forumcinemas.lt

„Forum Cinemas Akropolis“, Ozo g. 25, Vilnius www.forumcinemas.lt

„Multikino“, Ozo g. 18, Vilnius +370 620 51 558, +370 5 219 5376 www.multikino.lt

„Pasaka“, Šv. Ignoto g. 4/3, Vilnius +370 683 48091 www.kinopasaka.lt

„Skalvija“, A. Goštauto g. 2, Vilnius +370 5 261 0505 www.skalvija.lt

„Kino Deli“, A. Smetonos g. 4, Vilnius +370 671 81446 www.kinodeli.lt

Ką dar sužinoti?

Jei esate tikri kino gerbėjai, būtinai skaitykite „Vilnius ekrane“ („Vilnius On Screen“) leidinį. Čia sužinosite daugybę naudingos informacijos ir įdomių faktų apie Vilniuje nufilmuotus įdomiausius kino ir televizijos filmus. Vėliau ekrane į šiuos filmus pažvelgsite kitomis akimis, nes žinosite, kuriame Vilniaus rajone buvo atkurtas Černobylis, kad šveicarų karių saugoma Šv. Petro bazilika iš tiesų yra Vilniaus katedra, ar kur galima atrasti sunaikinto pokario Tokijaus vaizdų. Daugiau informacijos rasite čia