Siekdami užtikrinti efektyvesnį interneto svetainės veikimą, naudojame slapukus. Tęsdami naršymą interneto svetainėje sutinkate, kad Jūsų kompiuteryje būtų įrašomi slapukai.

Vilniaus kompasas – M.K. Radvilos Našlaitėlio monumentas

Rotušės a.

Vilniaus kompasas – M.K. Radvilos Našlaitėlio monumentas

Piligriminė M.K. Radvilos Našlaitėlio kelionė į Šventąją žemę 1582-1584m.

Parsisiųsk knygą „Vėjų Valdovas. 7000 jūrmylių M. K. Radvilos Našlaitėlio keliais“ nemokamai!

Vėjų valdovasPrince of windsWladca wiatrow

Mielasis skaitytojau,

Leisk papasakoti tau istoriją apie jūrinį simbolį, žinomą nuo senųjų laikų, apie jūrą, bangas ir vėją. Sakmę apie Kunigaikštį iš Lietuvos, kuris daugiau kaip prieš 400 metų keliavo į Jeruzalę per Viduržemio jūros kraštus, kuriuos jis siekė pažinti, aprašyti bei parsivežti dalelę jų išminties. Kartu šis simbolis tampa ir Vilniaus miesto ženklu, ir pasakoja istoriją apie jaunus ir entuziastingus žmones, atkartojusius Kunigaikščio kelionę į Šventąją Žemę, ir dovanojančius savo miestui simbolį, pavadintą  – „Vilniaus kompasas“.

Šis istorinis ženklas Vilniaus Rotušės aikštės grindinyje įamžina Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio (1549 – 1616) Piligriminę Kelionę į Šventąją Žemę (1582 – 1584).

Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybės veikėjas, mecenatas, rašytojas. Didikas vienas pirmųjų lietuvių, XVI a. pab. įkopęs į Egipto piramidžių viršūnes, aprašęs Memfio akropolį ir Nilo potvynį, taip atvėręs Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystės visuomenei lig tol menkai žinomą kelią į Rytus.

Radvila Našlaitėlis pradėjo savo kelionę į Jeruzalę 1582 m. Nesvyžiuje. Tais pačiais metais jis atvyksta į Veneciją ir pradeda kelionę turėdamas Vatikano Popiežiaus Grigaliaus XIII lydinčius raštus. Kelionės metu Radvila Našlaitėlis apsilankė trijuose kontinentuose aplink Viduržiemio jūrą: Pietų Europoje, Šiaurės Afrikoje bei Artimuosiuose Rytuose. Kelionė buvo aprašyta knygoje – “Kelionė į Jeruzalę” – lot. Hierosolymitana Peregrinatio.

Pirmasis Vilniaus kompasas

Pirmasis Vilniaus kompasas Vilniaus Rotušės aikštėje. Pirmasis skaitmeninis naratyvas, susiejantis Lietuvos sostinę su garsiausiais Europos miestais. Pirmasis jūrinis kompasas, padedantis atrasti pagrindines Vilniaus kultūrines ašis Europos žemėlapyje:

 • Šiaurinė: Vilnius – Roma – Atėnai – Aleksandrija
 • Vakarinė: Jeruzalė – Malta – Barselona – Gibraltaras

Ar žinai, kas yra tas pirmasis Lietuvos keliautojas, kuris savo šalį išgarsino taip pat plačiai kaip savo tėvynę garsino Kristupas Kolumbas, Ferdinandas Magelanas ar Markas Polas?

Simbolis

 • „Turiu svajonę, kad puikiai visose kultūrose atpažįstamas Vilniaus Kompasas taptų nauju Vilniaus kultūros ir turizmo traukos tašku“. Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

2017 metais pastatytas Vilniaus Kompasas Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio vardui atminti – tai privačių rėmėjų ir Vilniaus organizacijų dėka atsiradęs unikalus miesto simbolis. Iš vienos pusės tai yra centrinės Rotušės aikštės meninis elementas, iš kitos – nuoroda į modernią internete patalpintą e-knygą, kurios puslapiuose atsiskleidžia praeities Lietuvos ir modernaus Vilniaus istorija.

Kodėl Vilniaus Kompasas?

Vilniaus Kompaso – jūrinio ženklo atsiradimą Vilniaus miesto centre inicijavo VšĮ „Gold of Lithuania“, kuri įvykdė istorinę rekonstrukcinę kelionę M. K. Radvilos-Našlaitėlio keliais aplink Viduržemio jūrą 2009-2011 metais. Ši daugiau kaip prieš 400 metų vykusi kelionė įkvėpė buriuotojus misijai iškelti lietuvišką trispalvę 60 Viduržemio jūros uostų, o Vilniaus miestą ir Lietuvą – plačiau atverti savo duris Europai.

 • „Šios istorinės kelionės tikslas – praneši Europos idėjiniams centrams apie europietiškus Lietuvos istorijos ir kultūros fenomenus.“ Prof. Alfredas Bumblauskas, istorikas.
 • „Savo kelionėje mes atradome daugiau negu tikėjomės. Ne tik vėjų sujauktas jūras ir pavojus. Mes atradome vieni kitus, svetimus kraštus, gerą komandinę mokyklą ir naudos Lietuvai bei Vilniaus miestui.“ Artūras Dovydėnas, 2009 m. ekspedicijos kapitonas
 • „Gali būti ir taip, kad plaukdami M. K. Radvilos Našlaitėlio maršrutu mes pasiskolinome ir dalelę jo charizmos…“ Darius Vinkevičius, 2010-2011 m. ekspedicijų kapitonas.
 • 60 Viduržemio jūros uostų – paieškok, ar tavo miestas nėra vienas iš jų?

2013 metais apie šią kelionę buvo išleista rašytojo Tomo Staniulio knyga „Vėjų valdovas: 7000 jūrmylių M. K. Radvilos Našlaitėlio keliais“ („Versus Aureus“). Parsisiųsti knygą čia.

Vieta

Garsiausiuose Europos miestuose Lisabona, Barselona, Roma, Londonas, Paryžius geografams ir atradėjams pagerbti skiriamos pačios garbingiausios vietos. Rotušės aikštė vizualiniais ryšiais susijusi su M. K. Radvilos Našlaitėlio tėvo – Mikalojaus Radvilos Juodojo namais Didžiojoje gatvėje. Čia susikerta pagrindinės žmonių srautų arterijos – Pilies, Savičiaus ir Stiklių gatvės, čia centrinė miesto aikštė – Rotušė, kvėpuojanti keliautojų ir atradėjų dvasia.

 • „Ženklas ant grindinio padeda ne tik vystyti intriguojantį siužetą, bet ir tiksliai susieja vietovę, asmenybę ir geografinių atradimų idėją“, – ženklo architektė Eglė Truskauskienė.

Tradicija

Jūrinėje tradicijoje kompasas yra daiktas, kuris padeda nepasiklysti. Taigi Vilniaus Kompasas – tai nauja susitikimų vieta. Susitikti gali su draugais, pažįstamais, užsieniečiais, turistais ir vietiniais. Susitikti gali su tikslu susiplanuoti naują kelionę. „Parsipūsti“ nemokamą knygą ir čia, Vilniuje, greičiausio interneto šalyje, pasiruošti į kelionę po Viduržemio jūrą.

 • „Įgydamas jūrinį miesto ženklą “Vilniaus Kompasą” – Vilnius tampa dar vienu žingsniu arčiau jūros, modernių pasaulio sostinių, kuriose gyvena laisvi, drąsūs ir savo idėjomis tikintys žmonės“, – ženklo idėjos autorius Donatas Juškus.

1582-1584 m.m. ir 2009-2011 m.m. įvykusių ekspedicijų metu žinia iš Vilniaus apie Lietuvą, jos sostinę ir Mikalojų Kristupą Radvilą-Našlaitėlį pasiekė visą Viduržemio regioną – nuo Jeruzalės iki Gibraltaro. Pasitikrink, ar tavo miestas buvo tarp jų? O į kokį miestą norėtum nukeliauti? Keliauk! Kodėl? Todėl, kad ten mes turime daug draugų!!!

Apie M. K. Radvilą

 • Mikalojus Kristupas Radvila (Našlaitėlis) 1549 – 1616, ryškus Abiejų Tautų Respublikos politikos, diplomatijos ir kultūros veikėjas, Mikalojaus VI Radvilos Juodojo ir Elžbietos Šidlavietės sūnus. Vaikystę praleido karaliaus Žygimanto Augusto dvare Varšuvoje. Mokėsi Tiubingene, Leipcige, keliavo po Italiją, Austriją, Prancūziją.
 • Karys, valdovas, politikas. Dalyvavo karo žygiuose į Livoniją, kariavo su Ivano IV Rūsčiojo pulkais, kartu su Stepono Batoro kariuomene dalyvavo mūšiuose prie Plocko ir Dancigo (Gdansko). 1590 metais karaliaus paskirtas Trakų, o nuo 1604-ųjų – Vilniaus vaivada.
 • Keliautojas, atradėjas ir piligrimas. 1582-1584 – įvykdė piligriminę kelionę po Viduržemio jūros miestus, buvo pirmasis lietuvis, aplankęs Kristaus kapą Jeruzalėje, užlipęs ant Egipto piramidžių ir tai aprašęs savo knygoje „Kelionė į Jeruzalę“. 1601 m. išleista knyga tapo bestseleriu Europos mastu, šiandien skaičiuojama daugiau kaip 20 leidimų lotynų, lenkų, rusų, vokiečių, lietuvių (1990) kalbomis.
 • Lietuviškos kartografijos pradininkas. 1613 finansavo ir išleido pirmąjį Lietuvos tikslų topografinį žemėlapį, pats dalyvavo matavimuose. Žemėlapis, išleistas Amsterdame (T. Makowski, Olandija), tapo pagrindu daugeliui tolesniems Lietuvos žemių žemėlapiams.
 • Mecenatas – finansavęs pilių, parkų, bažnyčių, vienuolijų statybas, steigė ir teikė paramą spaustuvėms, leido lietuviškas knygas.

Rėmėjai

Projekto “Vilniaus Kompasas” idėjos autorius: Donatas Juškus.
Istorinio Projekto “Gold of Lithuania 2009-2011: Piligriminės jūrinės ekspedicijos į Šventąją Žemę M.K. Radvilai Našlaitėliui atminti” autorius.

Projekto “Vilniaus Kompasas” rašytojas: Tomas Staniulis.
Istorinio Projekto “Gold of Lithuania 2009-2011: Piligriminės jūrinės ekspedicijos į Šventąją Žemę M.K. Radvilai Našlaitėliui atminti” bendraautorius.

Architektė — Eglė Truskauskienė

Dizainerė – Rasa Miliūnaitė-Janėnienė

Pagrindiniai rėmėjai:
Advokatas Robert Juodka
Donatas Juškus
Go Vilnius
Kapitonas Artūras Dovydėnas
UAB “KAVOS BANKAS”
UAB “Gatvių statyba”
Rotary Vilnius Senamiestis
Vilniaus Klubas

Nusipelnę rėmėjai:
Egidijus Bernotas
Mantas Burokas
Tomas Balžekas
Dominykas Cibulskas
Linas Didrikas
Žydrūnas Gaudiešius
Antanas Marcelionis
Ilja Malkin – “AADVICE”
Karolis Marcinonis
Martynas Majeris
Mindaugas Stankevičius
Tomas Staniulis
UAB “Statybų servisas” – granito darbai
Kristinas Taukačikas – “Bosanova”
SeniZemelapiai.lt

Rėmėjai:
Vytautas Birmontas
Julius Jaronimovičius
Dalius Juronis
Feliksas Miliutis
Emanuelis Norbutas
Kristina Ramonienė
Deivydas Talijūnas
Dominykas Vyšniauskas
Justas Vaitkevičius
Rokas Volungevičius
Rasa Čižaitė
Eva Žmuidinavičiūtė

Ženklo gamyba:
UAB “Varusta” – betonavimo darbai
Rimantas Keturka – bronzos darbai
M-LAB (Meškėnų labaratorija) – 3D Modelių gamyba
3D Group – medalių modelių frezavimas